„Loża 44”

Dawno, dawno temu w czasach radosnego PRL-u gdy socjalizm nabierał „ludzką” twarz, pomarańcze były zielone, a „Tic Taci” były dostępne tylko w Pewexie grupa młodych ludzi pełnych wiary w lepsze jutro, powołała do życia Bractwo Satyryczne o wdzięcznej nazwie „Loża 44”. A rzecz się miała w Lublinie.

2.jpgAutorem i głównym animatorem tego przedsięwzięcia był Irosław Szymański, a występującymi Grzegorz Michalec, Maciej Wijatkowski, Jerzy Rogalski oraz Grzegorz Rekliński. Ich działalność dzielnie wspierali Witold Dębicki, Piotr Wójcik oraz artyści „Spotkania z Balladą”. Tym sposobem powstał opiniotwórczy ośrodek opisujący zastaną rzeczywistość. Jego wiarygodność przewyższała ówczesny Dziennik Telewizyjny, bawiąc telewidzów nie mniej niż wyżej wymieniony. Nie zrażeni licznymi powodzeniami bawili publikę na scenie i przed radiowym mikrofonem, aż do roku 1982 kiedy to niczym grom z jasnego nieba padła propozycja udziału w sztandarowym programie TV Kraków „Spotkanie z Balladą”. Dzięki tej przygodzie już i tak pokaźna liczba fanów, powiększyła się jeszcze bardziej m.in o wielbicielkę z Sadurek. A Panowie stali się osobami publicznie rozpoznawalnymi, co w dzisiejszych czasach zaowocowało by  lukratywnym kontraktem za udziałem w reklamie zupki Knorr lub kremu  przeciwko zmarszczkom. W tamtych czasach nagrodą była popularność i roześmiana publiczność. 

Bractwo Satyryczne „Loża 44” to blisko 20 lat historii polskiej sceny kabaretowej. Autorem i głównym animatorem tego przedsięwzięcia był Irosław Szymański, a występującymi Grzegorz Michalec, Maciej Wijatkowski oraz Jerzy Rogalski. Później doszlusował do nich Grzegorz Rekliński i tak zawiązał się mały klub komentujący zastaną rzeczywistość z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru. Po wielu latach działalności dorobili się kilkunastu programów scenicznych, telewizyjnych i radiowych. Współtworzyli Krakowskie Spotkanie z Balladą, z najlepszego, najśmieszniejszego ich okresu. I to właśnie z tych lat pochodzą skecze które będą nas bawić na tej płycie, tak jak przed laty bawiły telewidzów i widzów zgromadzonych w studiu. Bo kto nie pamięta słynnej rozmowy telefonicznej z Adolfem (w wykonaniu Grzegorza Michalca), czy wycieczki do starożytnego Rzymu...

Spis treści:1. Po Jubileuszowym Bankiecie, 2. Telefon do Adolfa, 3. U Dentysty, 4. Podziękowanie (Medyczne Spotkanie z Balladą), 5. Na Forum, 6. Przed Igrzyskami, 7. Na Targowisku, 8. W świątyni Jowisza, 9. Na Forum II (Antyczne Spotkanie z Balladą), 10. W Gastronomicznej Ajencji, 11. Dialog o jajku I.12. Dialog o jajku II. 13. Dialog o Muzeum, 14.Dialog z Oblanym, 15.Dialog ze Spuszczonym (Ajencyjne Spotkanie z Balladą).


Komentarze
Polityka Prywatności