Premiery i wydarzenia muzyczne

Wybierz

KRZYSZTOF HERDZIN "JESTEŚ ŚWIATŁEM", feat. Anna Maria Jopek, Dorota Miśkiewicz, Grzegorz Turnau

1

"Jesteś światłem" to już dwunasta autorska płyta Krzysztofa Herdzina. Po raz kolejny artysta zaskakuje nas innym podejściem do swojej twórczości. Były już płyty jazzowe w trio, Chopin rozpisany na jazzowy kwintet a la Jazz Messengers, czy muzyka współczesna (SYMPHONICUM - nominowana do Fryderyka obok Pendereckiego i Kilara).

Wszystkie skomponowane przez lidera do lirycznych, pięknych wierszy K. I. Gałczyńskiego i K. Przerwy - Tetmajera, zaśpiewane przez Jego przyjaciół: Annę Marię Jopek, Dorotę Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua. To nie są "zwyczajne" piosenki, jakie możemy usłyszeć w radio. To rozbudowane opowieści, działające na wyobraźnię narracje, pełne improwizacji fortepianu, eterycznych klimatów bądź intensywnych rytmów, z ambientowymi strukturami generowanymi przez syntezatory i mnóstwem instrumentów dętych obsługiwanych przez samego lidera (!). Cała płyta jest zamkniętą, zwartą historią o czystej miłości, opowiadanej językiem naszych najwybitniejszych poetów. Muzyka i słowo związane są ze sobą w pełnej symbiozie, to "poetycki śpiew" pozostający mocno osadzony w jazzowo - filmowym kontekście.

2.jpg

Nowa płyta Krzysztofa Herdzina może wprawić w osłupienie: ten nieprawdopodobnie zapracowany artysta - pianista, aranżer, dyrygent, producent, pedagog - kojarzony już to z jazzem, rozrywką, filmem czy klasyką nagrał płytę... No właśnie jaką? Najlepszym określeniem tego nagrania jest po prostu: płyta zadedykowana miłości. Ale nie jest to nudna, sentymentalna czy smętnie romantyczna produkcja! To płyta, w której ogromna wrażliwość i smak muzyczny autora został podparty dźwiękami zagranymi przez wieloletnich współpracowników i przyjaciół Herdzina, wirtuozów gitary, basu i perkusji czyli Marka Napiórkowskiego, Roberta Kubiszyna i Cezarego Konrada. I jest to płyta, w której te najintymniejsze miłosne emocje, zaklęte w muzyce skomponowanej przez Herdzina i w przepięknych tekstach Gałczyńskiego czy Przerwy-Tetmajera, opowiadają Grzegorz Turnau, Anna Maria Jopek czy Dorota Miśkiewicz. Muzyka na tej płycie wymyka się szufladkom. Łatwiej napisać czym ta płyta nie jest: jazzem, popem, poezją śpiewaną czy komercyjną rozrywką, bo jest czymś dokładnie pomiędzy: ulotnym, wymykającym się prostym opisom i schematom, a jednocześnie naturalnym, szlachetnym, zapadającym w serce.                                  Jerzy Szczerbakow. RadioJAZZ.FM
Tracklista:
1. Idą Błękitne, Ciche, Zamyślone
2. Modlitwa Do Anioła Stróża
3. Szafirowa Romanca
4. Pokochałem Ciebie
5. A Ja Tobie Bajki Opowiadam
6. Pyłem Księżycowym
7. Laura i Filon
8. We Śnie
9. Jesteś Światłem

Wszystkie kompozycje autorstwa Krzysztofa Herdzina (za wyjątkiem „Laura i Filon” – Karol Kurpiński)
Wiersze autorstwa: Konstanty Ildefons Gałczyński (2,3,4,5,6,8), Kazimierz Przerwa-Tetmajer (1), Franciszek Karpiński (7)
aranżacja i produkcja – Krzysztof Herdzin

Krzysztof Herdzin -  fortepian, instrumenty klawiszowe, śpiew (8), chórki (2,6) instrumenty perkusyjne, flet, irlandzkie whistle, hulusi, saksofon tenorowy, klarnet basowy, harmonijka
Robert Kubiszyn – kontrabas, gitara basowa
Cezary Konrad - perkusja
Marek Napiórkowski - gitara (2,3,4,6,7)
Grzegorz Turnau – śpiew (1,2,4,5,6)
Anna Maria Jopek - śpiew (1,7)
Dorota Miśkiewicz  - śpiew (3)
Nagrań dokonano w studiu Sound & More – Rafał Smoleń, Dream Catcher Studio– Robert Kubiszyn,
Chróst's Studio Sulejówek - Włodzimierz Kowalczyk, w okresie sierpień – grudzień 2012.
Mixy i mastering – Rafał Smoleń
Firma fonograficzna: Universal Music Group
Premierowy koncert promujący płytę "Jesteś światłem" odbędzie się 10 lutego 2013 r o godzinie 20.00,            w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej, przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie.


DOSSIER ARTYSTÓW
Anna Maria Jopek – jedna z najoryginalniejszych polskich wokalistek, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Jest zdobywczynią 15 złotych i platynowych płyt. Ukończyła warszawską Akademię Muzyczną w klasie fortepianu, studiowała też na Wydziale Jazzu  w nowojorskim Manhattan School of Music. W 1997 roku z piosenką „Ale Jestem” reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizji, który odbył się w Dublinie. Wydała 16 autorskich płyt CD, pojawiła się na ponad 30 płytach innych wykonawców. Nagrywała i koncertowała z największymi światowymi gwiazdami: Patem Metheny (płyta „Upojenie” jest ewenementem na skalę światową - po raz pierwszy polski artysta stał się równorzędnym partnerem artystycznym gwiazdy światowego formatu), Bobbym McFerrinem, Nigelem Kennedy, Ivanem Linsem, Gilem Goldsteinem, Makoto Ozone, Gonzalo Rubalcaba, Mino Cinelu, Manu Katche, Oscarem Castro-Nevesem, Dhaferem Youssef, Camane, Yami, Beto Betukiem. Występowała w najbardziej prestiżowych miejscach na świecie, m.in.: Hollywood Bowl, Queen Elizabeth Hall, Royal Festival Hall, Tokyo Opera, The Israeli Opera w Tel Avivie, Blue Note Tokio; jej trasy koncertowe przebiegały m.in: w Japonii, Indonezji, Meksyku, Brazylii, USA, Kanadzie, Anglii, Irlandii, Niemczech, Portugalii.

Dorota Miśkiewicz - wokalistka, która muzykę ma wdrukowaną w geny. Ilość projektów, kolaboracji, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata swojej obecności na scenie jest niezliczona. Równie nieprzebrana jest ilość gatunków muzycznych, przez które podróżowała. Zakotwiczona w jazzie, wypływała jednak na szerokie wody eksperymentów – zarówno na te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Ma na swoim koncie nagrania z takimi artystami jak Cesaria Evora, czy Stefano Bollani. Od wielu lat związana z sekstetem Włodzimierza Nahornego. Choć może to dziwić – znalazła też czas, żeby regularnie nagrywać solowe albumy – „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się”, „Pod rzęsami”, „Caminho” (za którą otrzymała złotą płytę) oraz najnowsze „Ale” (2012).

Grzegorz Turnau  – pisze piosenki od ponad 30, a nagrywa je na płyty od ponad 20 lat. Do tej pory ukazało się 15 solowych albumów z jego muzyką pisaną do tekstów literatów krajowych, zagranicznych, a także utworów własnych. Oprócz nich Grzegorz Turnau wydał pięć limitowanych albumów „off-brodway”, a na kilkunastu kolejnych gościnnie występował jako wokalista, autor muzyki i tekstu oraz pianista. Jest także autorem muzyki do sztuk teatralnych, programów telewizyjnych i filmów. Artysta prowadzi bardzo bogatą działalność koncertową występując solowo, w duetach, składach kameralnych, a niekiedy także z zespołem powiększonym o orkiestrę.

Krzysztof Herdzin (1970) - pianista , kompozytor , aranżer , dyrygent , producent płytowy, wykładowca akademicki. Jest w naszym kraju jednym z nielicznych tak wszechstronnych artystów, z tak olbrzymim dorobkiem. Z sukcesem uprawia muzykę klasyczną , jazz i pop, a także jest jednym z najbardziej obecnie cenionych i poszukiwanych aranżerów orkiestrowych i big-bandowych. Absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej (1993) w klasie fortepianu Katarzyny Popowej-Zydroń (nauczycielki Rafała Blechacza) , współpracownik działającej w Niemczech Fundacji Yehudi Menuhina „Live Music Now”, laureat Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach 1993 , Jazz Juniors  1989 , „Klucza do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej 1990 , Nagrody Prezydenta Miasta Bydgoszczy 2005 , Nagrody Gazety Wyborczej, " Feliks 2006 ", Nagrody RMF Classic MOZARTY 2011, Aranżer Roku w ankiecie Jazz Top 2010/2011, Fryderyka 2011 jako Aranżer/ Kompozytor Roku, Grand Prix Melomani 2011, Nagroda Marszałka  Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2012. Nominowany dziewięciokrotnie do nagrody Fryderyka, nominowany do nagrody programu 3 PR " Mateusze" 2009 / 2012 w kategorii "Całokształt".

Posiadacz jedenastu Złotych Płyt dla aranżera ( „Intymnie” Ryszarda Rynkowskiego, „Ladies”, „Sentiments” Ewy Małas Godlewskiej, „Nic Nie Muszę” Edyty Geppert, "Nasza Niepodległa", "Pogadaj Ze Mną" Nahorny / Młynarski, "Śpiewam Życie" Edyty Geppert i zespołu Kroke, "Wielcy Kompozytorzy Filmowi: Jerzy Duduś Matuszkiewicz",  "Kręci mnie Ten Świat" Ireny Santor, "Moje Królestwo" Edyty Geppert, "Seweryn Krajewski Filmowo....by Krzysztof Herdzin" ), dwóch Platynowych Płyt dla aranżera („ID” Anny Marii Jopek, „50” Maryli Rodowicz).

Wziął udział w nagraniu ponad 170 CD (!), w tym jedenastu  autorskich : ”Chopin” , „Being Confused” , „Seriale, seriale” , „Almost After” , „Dancing Flowers”, „Live in Tygmont”, “Belcanto Semplice”, "Fantazja na tematy IV Kwartetu Grażyny Bacewicz", "Symphonicum", „Capacity”, „Looking For Balance” . Ma na swoim koncie ponad 3000 (!) partytur na orkiestry kameralne i symfoniczne oraz big bandy i zespoły jazzowe.

Koncertował z wybitnymi kameralistami Jadwigą Kotnowską, Vadimem Brodskim, Wojtkiem Mrozkiem, kwartetami Rogal Quartet, Prima Vista, Camerata. Dyrygował m.in.: Polską Orkiestrą Radiową, Sinfonią Varsovią, Sinfonią Viva, Królewską Orkiestrą Belgii, Zheijang Symphony Orchestra.

Był pianistą kwartetów saksofonistów jazzowych J. Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka. W latach 1997-2001 grał w zespole Zbigniewa Namysłowskiego . Pracował prawie ze wszystkimi liczącymi się w Polsce gwiazdami ze świata piosenki i jazzu , koncertował w Kanadzie , USA , Meksyku , Indiach, Chinach, Japonii oraz  prawie wszystkich krajach Europy. Współpracował jako pianista i aranżer przy Festiwalach Piosenki w Opolu i Sopocie , był szefem muzycznym programów telewizyjnych : „Tata Show” w TVP I , III Edycji programu „Idol” , „Jak Oni Śpiewają” w TV Polsat, „MC2 Maszyna Czasu Manna i Materny” oraz „MaMa” w TVP II ; był kierownikiem muzycznym musicalów „Pięciu Braci Moe” i „Deszczowa piosenka” w Teatrze Roma w Warszawie i „Na Końcu Tęczy” w krakowskim Teatrze Stu; dyrygentem orkiestr i szefem artystycznym galowych koncertów telewizyjnych i prestiżowych widowisk plenerowych.

Skomponował muzykę do filmu Marcina Pieczonki „Kilka Fotografii” , zorkiestrował muzykę J. Stokłosy do musicali „Piotruś Pan” i „Romeo i Julia”, muzykę Jana A. P. Kaczmarka do filmu „Finding Neverland” (Oscar 2005 !!) , muzykę Grzegorza Daronia do filmów „Pierwszy Milion” , „6 Dni Strusia”, muzykę Henri Seroki do filmu  „U Pana Boga w ogródku” i serialu „Halo Hans”, muzykę Roberta Jansona do filmu „Świadectwo”, muzykę Adama Skorupy do animacji Tomasza Bagińskiego "Kinematograf" i "Historia Polski" .Jest również autorem muzyki do reklam telewizyjnych : AIG , Hochland , Soki Kubuś , Fundacja TVN.

Jest kompozytorem pierwszego w Polsce oficjalnie wybranego przez sejmik wojewódzki – " Muzycznego Logo " województwa Kujawsko-Pomorskiego. W latach 2006-2008 prowadził autorską audycję „Kalambury z Partytury” w Radiu Jazz.

www.herdzin.com.pl
Tym razem mamy do czynienia z piosenkami.


data ostatniej modyfikacji: 2013-01-24 19:26:07
Komentarze

Nauka języka za granicą
ef_220.jpg

Przegląd uczelni w Polsce
uniwersytet_morski_boks_przeglad_uczelni.gif
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura Akademia Leona Koźmińskiego
miniatura
miniatura
 
Polityka Prywatności