25 lat Lady Pank!!! Nowa płyta jeszcze przed wakacjami!!!

Kiedy w 1981 roku wspaniały gitarzysta Jan Borysewicz wraz z Andrzejem Mogielnickim - zasłuchanym w Rolling Stones autorem tekstów i menadżerem - postanowili założyć zespół Żużel, przemianowany wkrótce na Lady Pank, nie spodziewali się, że powołują do życia legendę. Potrzebowali pola do realizacji swoich rockandrollowych wizji. Dokładnie przemyśleli skład, rodzaj wykonywanej muzyki, stroje, a nawet aparycję muzyków i kwestię dyscypliny podczas prób...

2.jpgTak dopracowany pomysł na zespół okazał się strzałem w dziesiątkę. Wystartowali od przeboju – jeszcze kompletując skład nagrali z towarzyszeniem muzyków sesyjnych "Małą Lady Pank". W pierwszym składzie znaleźli się w końcu: Jan Borysewicz (gitara prowadząca, wokal), Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara}, Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). W 1982 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu zatytułowana po prostu "Lady Pank". I tak wszystko się zaczęło...

Rozpętało się Lady Pankowe szaleństwo – koncerty i hit za hitem: "Kryzysowa narzeczona", "Vademecum skauta", "Mniej niż zero", "Zamki na piasku”. Czas przynosił kolejne płyty i kolejne hity. W 1985 Lady Pank ruszył na podbój świata - koncertował w Wielkiej Brytanii, ZSRR, Finlandii, USA, na festiwalu MIDEM w Cannes. Kolejne zmiany w składzie nie przeszkadzały grupie w nagrywaniu kolejnych przebojowych płyt aż do 1991 roku, kiedy muzycy postanowił zrobić sobie przerwę.


1994 rok otworzył nową erę - wznowienie działalności zespołu. Już w odnowionym składzie: obok dwóch liderów (Borysewicza i Panasiewicza): zagrali Andrzej Łabędzki (gitara), Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa - ex "Latawce") i Kuba Jabłoński (perkusja - ex "Gardenia", "Kazik na żywo"). Powstała płyta „Nana” i znów ruszyła koncertowa machina. Nowy skład na dobrze okrzepł w 1998 roku, kiedy ukazała się ich kolejna płyta "Łowcy głów", sięgająca najlepszych tradycji Lady Pank.

W 2000 roku Lady Pank z hukiem obchodzili osiemnastkę, robiąc przy okazji prezent fanom w postaci płyty, "Nasza reputacja", natomiast w 2002 roku po 15 letniej przerwie powrócił do współpracy z zespołem Andrzej Mogielnicki. Znów wspólnie stworzyli przeboje, m.in. „7-me niebo nienawiści”.

Dziś 25-letnia Lady Pank inspiruje kolejne pokolenie fanów - nadal nagrywa, koncertuje i ma się dobrze. I chyba już zawsze aktualne będzie wypowiedziane jakiś czas temu przez Jana Borysewicza zdanie: "Nigdy nie rozwiążę tego zespołu...".

 

 

Lady Pank – kalendarium

1981 – Jan Borysewicz  wraz z dobrym duchem, tekściarzem i menadżerem, Andrzejem Mogielnickim wpadł na pomysł założenia zespołu, w którym mógłby w pełni rozwinąć swe twórcze możliwości – tak powstała grupa żużel, a  wkrótce  Lady  Pank. Pierwsza piosenka i zarazem pierwszy przebój grupy autorstwa Borysewicza, „Mała Lady Pank“ zarejestrowany został z towarzyszeniem muzyków sesyjnych, jeszcze przed ustaleniem sę składu zespołu.

1982 – krystalizuje się pierwszy skład Lady Pank: Jan Borysewicz  (gitara prowadząca, wokal}, Janusz Panasewicz (wokal), Edmund Stasiak (gitara}, Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). Panasewicz trafia do Lady Pank prostao z wojska, Mścisławski i Szlagowski – prosto z Oddziału Zamkniętego. Ukazuje się pierwsza płyta zespołu zatytyłowana po prostu „Lady Pank”.

1983 – szaleństwo Lady Pank ogarnia całą Polskę. Utwory z pierwszej płyty – „Kryzysowa narzeczona”, „Vademecum skauta”, „Mniej niż zero”, „Zamki na piasku”, „Wciąż bardziej obcy” stają się wielkimi przebojami i na zawsze zapisują się w historii polskiej muzyki rockowej. Zespół daje tego roku ponad dwieście koncertów!

1984 – ukazuje się druga płyta zespołu – „Ohyda” przynosząca kolejne przeboje; zespół nadal dużo koncertuje, rzesze fanów rosną.

1985 – ukazuje się angielskojęzyczna wersja debiutanckiej płyty zespołu zatytuowana „Drop everything”. Lady Pank wyrusza na podbój zagranicy – koncertuje w Wielkiej Brytanii, ZSRR, Finlandii i USA. Jednak w zespole następuje małe rozprzęrzenie – Szlagowskiego zastępuje Andrzej Dylewski. Ukazuje się ścieżka dźwiękowa do filmu rysunkowego „O dwóch takich co ukradli księżyc” a na niej kolejny hit „Marchewkowe pole”. Podczas Tokyo Music Festival Jan Borysewicz odbiera nagrodę jako najlepszy kompozytor za „Mniej niż zero”. Grupa występuje na festiwalu MIDEM w Cannes.

1986 – premiera trzeciej płyty zespołu – „LP3”.W Stanach trwa promocja płyty „Minus 0” , teledysk realizuje zdobywca Oscara z 1983 r Zbigniew Rybczyński. Utwory z płyty utrzymują się na szczycie list przebojów  w Brazylii i Argentynie. Znów zmiana perkusisty, Dylewskiego zastępuje Wiesław Gola.    

1988 – premiera płyty „Tacy sami” i kolejny przebój „Zostawcie Titanica”. Zespół koncertuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie część muzyków postanawia zostać na stałe. Edmund Stasiak po powrocie do Polski przyłącza się do "Papa Dance” i zakłada „Emigrantów”.

1989 – nowy skład Lady Pank: Borysewicz, Panasewicz, znów Szlagowski oraz Piotr Urbanek (ex Syndia) i Kostek Joriadis (ex Papa Dance, Maanam, Bajm). Grupa koncertuje w ZSRR.

1991 – ukazuje się „The Best of Lady Pank”. Zespół zawiesza działalność.

1994 – wznowienie działalności zespołu w nowym składzie: obok dwóch liderów pojawiają się: Andrzej Łabędzki (gitara), Krzysztof Kieliszkiewicz (gitara basowa – ex „Latawce”) i Kuba Jabłoński (perkusja – ex „Gardenia”, „Kazik na żywo”). Prenmiera płyty „Nana”. Odbywa się trasa po całej Polsce gromadząca znów tysiące fanów. Wgrudniu Radio Łódź rejestruje koncert akustyczny i wydaje go na płycie.

1996 – premiera płyty „Międzyzdroje” i znów wielka trasa koncertowa. Pod koniec roku ukazuje się świąteczny prezent dla fanów, płyta „Zimowe Graffiti”

1997 – ukazuje się płyta „Lady Pank w transie” będąca próbą przetworzenia na język muzyki techno największych przebojów grupy.

1998 – premiera płyty „Łowcy głów”. Jest to dojrzały albym sięgający najlepszych tradycji Lady Pank. Młodsi muzycy wtopili się w zespół, tworzą zgrany band, czego dowodem może być fakt,, że na płycie znajduje się kompozycja jednego z nich, Andrzeja Łabędzkiego. Autorem pozostałych utworów jest Borysewicz, teksty napisali Panasewicz i Skubikowski. Na płycie znalazł się również utwór instrumentalny „Dla Alicji” zadedykowany małej córeczce Jana Borysewicza. Koncerty w całej Polsce.

1999 – zespół podpisuje kontrakt fonograficzny z wydawnictwem Zic-Zac BMG, czego pierwszym efektem jest pierwsza w historii zespołu płyta koncertowa, zarejestrowana w krakowskim klubie ”FM” przy współpracy z radiem RMF.

2000 – we wrześniu ukazuje się kolejna płyta, „Nasza reputacja”. Jest prezentem dla fanów z okazji osiemnastych urodzin zespołu. Jesienią rozpoczyna się klubowa trasa koncertowa, sponsorowana przez firmę „Grundig”. Obejmuje 13 największych miast w Polsce.

2002- w czerwcu ukazuje się płyta Besta Besta ,zawierajaca największe przebije zespołu plus dwa premierowe.Ciekawostka jest, iż autorem tekstów do dwóch nowych utworów jest A.Mogielnicki który rozpczał współpracę z zespołem po 15 letniej przerwie.

            Utwór 7-me niebo nienawiści –staje się przebojem chętnie granym przez wszystkie stacje radiowe  i telewizyjne.

2002- sierpień- ukazuje się płyta z muzyka Jana Borysewicza do filmu E=mc w reż,Olafa Lubaszenko.na płycie znajduja się dwa utwory w wykonaniu Pawła kukiza ,dające początek współpracy obu Panów,której owocem jest wspólna płyta BORYSEWICZ -KUKIZ

            wrzesień- ukazują się trzy płyty z Antologii Lady Pank ( Nana,Zawsze tam ,gdzie ty .Tacy sami)

2003 –luty premiera płyty BORYSEWICZ-KUKIZ

2003 –czerwiec Złota Płyta dla Borysewicz-kukiz

            wrzesień –PLATYNA DLA DUETU

2003 –listopad wspólna trasa koncertowa zespołu Lady pank i Borysewicz_Kuiz w Stanach Zjednoczonych-koncert w Chicago został uznany za muzyczne wydarzenie roku 2003 wsród amerykańskiej Polonii

2004 czerwiec –premiera płyty TERAZ LADY PANK kolejnej płyty której autorem tekstów jest po kilkunastu latach A.Mogielnicki A utwór STACJA WARSZAWA staje się jednym z największych przebojów roku 2004. i jedna z najlepiej sprzedających się płyt tegoz roku .


Komentarze
 
Polityka Prywatności