PTAKY - wywiad

Byłam na waszym forum i przeczytałam wywiad odnośnie nowej sytuacji w zespole i pracy nad nową płytą. Co szykujecie ? Krwawe rockowe mięcho czy wrażliwe piosenki? (Sebastian Makowski) Pierwsze drugiego nie musi wykluczać, niemniej , osobiście wolałbym zmieścić się w drugim określeniu . Wiesz , w zespole w którym grają Piter i Chrupek , z poważnymi narzędziami i gorącymi rękami , spokojnego plumkania będzie raczej mało.


2.JPGCzyli podobnie jak na pierwszej płycie?
(Sebastian Makowski) Podobnie , bo Ci sami ludzie ja nagrywają , ale jeśli chodzi o kompozycje , to szukamy nowych artystycznych wrażeń.
(Piotr Łukaszewski) Pamiętaj też , że pierwsza płyta była nagrywana spory czas temu . Poznaliśmy się lepiej i lepiej potrafimy komunikować się muzycznie , co należy rozumieć iż kompozycje będą o ten okres bogatsze.
Będą takie utwory jak Chroń to co masz , Rzeka, Herbatka, Jaszczur, Wanna , Czarne słońce…?
(Piotr Łukaszewski) Wymieniłaś prawie całą płytę
Nie musiałam się przygotowywać do rozmowy z Wami. Po prostu lubię Waszą muzę.
(Piotr Łukaszewski) Miło nam . Znając płytę pewnie zrozumiesz , że bicie sztucznej piany w postaci zapewnień "tak , oczywiście, będą jeszcze lepsze!" jest bez sensu , ponieważ ani wtedy , ani teraz nie tworzyliśmy rankingu jakościowego piosenek . Gramy , Seba pisze , omawiamy, poprawiamy, żyjemy trochę z utworem, wracamy do niego sprawdzając jakie wrażenie robi po czasie , czy nadal działa i jak działa zostawiamy . Potem te piosenki lecą do ludzi i przestają być nasze . To odbiorcy decydują , które z nich są te najlepsze , przebojowe itd.
(Sebastian Makowski) Czasami mamy przeczucia przy nagrywaniu ale wiesz , to muzyka , tu wszystko jest możliwe ….
A jaki macie pomysł na promocję ?
(Piotr Łukaszewski) Konsekwencja .
Konsekwencja ? Czyli?
(Sebastian Makowski) Czyli od dołu do góry , a nie jak w Popie od góry do dołu . Innymi słowy , tworzymy muzykę , próbujemy dotrzeć z nią do słuchaczy , którzy , jak się spodobamy , są naszymi najlepszymi apostołami ponieważ zarażają muzyką i wszystkim co reprezentujemy swoich znajomych . Oczywiście nie mamy kłopotu z mediami . To bardzo pomaga i skraca drogę do ludzi , do których np. z koncertem nie dojedziemy , dla których radio nie zagra naszego utworu itd. . Chodzi tylko o zachowanie właściwych proporcji i dostosowanie do nich własnych oczekiwań .
(Piotr Łukaszewski) W dobie kreacji gustów , gdzie w TV opowiada się kto jest gwiazdą a kto nie , to najrozsądniejsze podejście i chyba najuczciwsze w stosunku do samego siebie .Wiadomo że przy dużej machinie produkcyjnej wszystko też nabiera dużej jakości ale bywa też ,że w jakiś stacjach muzycznych opowiada się jaka to z tej czy innej jest świetna artystka , a potem okazuje się , że po zdjęciu kiecy i zgaszeniu świateł kompletnie nic nie zostaje .
Czyli bierzecie się za promocję sami?
(Piotr Łukaszewski) Dużą jej część bierzemy na siebie .
(Sebastian Makowski) Ma to też związek z naszą świadomością. Nie mamy po 20 lat i nie ukrywamy ,że przeszkadza nam jak ktoś nie jest kompetentny , udaję znawcę i produkuje bezpłciową , branżową nawijkę . W zasadzie tylko tacy zostali . Ciężko rozmawia się z ludźmi , którzy co prawda mają zazwyczaj jakieś pojęcie ale jest to zwykła , bezpłodna wiedza , z którą nic nie potrafią zrobić . Najczęściej to gadają coś a potem zapominają co powiedzieli i przy następnym spotkaniu mówią jakąś kolejną wersję swojej słabo kamuflowanej bezradności , która jest niczym innym jak zwykłym brakiem kreatywności. Jeśli mieliby mieć rację, to znaczy, że w Polsce słucha się tylko ludzi bezczelnych i aroganckich , gdzie jedynym kryterium jest tzw"pomysł na siebie" co oznacza zazwyczaj kontrowersyjną prowokację , która jest ważniejsza od samej muzyki. Jak się chce prowadzić później jakiś program w TV to może i dobry pomysł….
(Piotr Łukaszewski) Po prostu chcemy odpowiadać za wszystko i przy wszystkim uczestniczyć jako partnerzy z prawem ostatecznego głosu.
Czyli większe wytwórnie odpadają
(Sebastian Makowski) Jakie wielkie wytwórnie ?
….
(Sebastian Makowski) Nie ma wielkich wytwórni , są tylko placówki handlujące zagranicznymi wykonawcami z malutkim miejscem na rodzimego artystę , które okazuję się miejscem strachu i decyzyjnego impasu . Po czym okazuję się , że w to właśnie miejsce wskakuje zespół, który sam wyprodukował płytę, sam się wypromował, sam wypracował wszystko to , za co powinna być odpowiedzialna Wytwórnia
(Piotr Łukaszewski) Chętnie byśmy oddali to w ręce kibicujący nam ludziom , bo tak byłoby najlepiej, i zajęli się tylko muzyką. Nie mamy z tym problemu jak komuś zaufamy . Ale jak mamy czekać , wysłuchiwać jakiś rojeń o tzw polskim targecie odbiorców i wysłuchiwać mało przekonujących opinii, to lepiej dać sobie spokój i nie marnować czasu …..
Skoro o czasie mowa , to kiedy można spodziewać się płyty w sklepach?
(Piotr Łukaszewski) 1 Maj to dzień premiery płyty . Wcześniej bedziemy starali się o klip do jednej z piosenek , singiel.. .Póki co zapraszamy na
www.Ptaky.pl gdzie bedzie info odnośnie kolejnych ruchów zespołu.

Bio Zespołu:

Istnieją od 2003r , pochodzą z Trójmiasta ….Elbląga i Bydgoszczy.
Na czele formacji stoi - znany ze Skawakera, IRY, TSA Evolution czy KarmaComy - gitarzysta Piotr Łukaszewski.
"Wywodzę się z muzyki rockowej, zawsze słuchałem muzyki rockowej i zawsze grałem muzykę rockową. Potrzebowałem tego !" - Peter

Zespół w którym wszyscy się lubią i szanują, powstaje naprawdę długo więc za datę narodzin Ptaky, nie licząc pierwszych spotkań i rozmów , powinniśmy uznać rok 2003 , w którym powstały wszystkie utwory do pierwszej płyty .
"To jeden z piękniejszych okresów w moim życiu.."-Sebastian Makowski
W sierpniu 2004r. na ekranach kin zagościł kolejny film o przygodach dzielnego człowieka-pająka, zatytułowany "Spider-Man 2". Na jego polskiej ścieżce dźwiękowej znalazł się utwór "Chroń to, co masz" , który , pomimo iż nie był napisany na potrzeby reklamy filmu, został przez producentów filmu z Hollywood właśnie w tym celu wykorzystany. I to jak! Zauważono zespół w kraju i za granicą .

"Pomysł, aby spróbować, wyszedł ze strony polskiego Sony Music. Nikt jednak nie wierzył, że się uda, bo wcześniej się nie zdarzyło aby Amerykanie zgodzili się, aby w podkładzie ich filmu użyto polskiego zespołu, śpiewającego po polsku swój własny utwór. Okazało się jednak, że stało się to możliwe, a piosenka bardzo się podoba."
Teledysk spotkał się z bardzo pochlebnymi recenzjami oraz absolutną akceptacją reżysera filmu - Sama Raimi.
"Chroń, to co masz" to jednocześnie pierwszy singiel promujący debiutancki album PtakY. Premiera płyty miała miejsce 10.09.2004r.

Pod koniec 2004r. powstał teledysk do kolejnego utworu z płyty PtakY - "Rzeka".
"……to najbardziej mokra robota jakiej się podjęliśmy w życiu- skomentował zespół ubierając kolejny komplet ciuchów po ; bieganiu po lesie w ulewie , spadaniu z urwiska , kąpieli w stawie (Listopad !)…itd

- 13 lutego 2005 zespół PtakY zagrał na żywo koncert w radiowej Trójce. Studio im. Agnieszki Osieckiej po brzegi wypełniło się słuchaczami. Dzięki transmisji poprzez łącza radiowe, PtakY można było usłyszeć w całej Polsce.

W maju 2005r. zespół PtakY wziął udział w koncercie 80-lecia Polskiego Radia podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wykonali utwór "Nie zadzieraj nosa" w specjalnie przygotowanej aranżacji Piotra Łukaszewskiego. Występ zespołu wzbudził aplauz oraz bardzo pozytywne opinie i odzewy środowiska muzycznego.

Natomiast w czerwcu, jako jedyny przedstawiciel polskiej muzyki rockowej, zespół PtakY zakwalifikował się do dwunastki najlepszych wykonawców konkursu Festiwalu TOP TRENDY, co pozwoliło mu wziąć udział w konkursie SMS-owym. W rezultacie głosowania, kapela zajęła trzecie miejsce i tym samym mogła uczestniczyć w telewizyjnym koncercie TRENDY na żywo w Polsacie. PtakY brawurowo wykonały swój nowy utwór pt. "Pielgrzym" /teledysk nakręcono w czerwcu/. Po raz kolejny koncert zespołu został entuzjastycznie odebrany zarówno przez widownię zgromadzoną w Operze Leśnej, jak i tę przed telewizorami.
09 lipca 2005r. zespół wziął udział w koncercie gwiazd podczas Festiwalu Rockowego "Union of Rock" w Węgorzewie.

19 sierpnia 2005r. publiczność zgromadzona przed telewizorami oraz w sopockiej Operze Leśnej, mogła usłyszeć i zobaczyć na żywo kolejny zaskakujący występ kapeli. Tym razem, specjalnie na Festiwal Jedynki w Sopocie, zespół przygotował w nowej, współczesnej aranżacji Piotra Łukaszewskiego, utwór "Skóra" (AYA RL).

01 pażdziernika 2005r. zespół PtakY wystąpił w Warszawie podczas koncertu charytatywnego na rzecz ludzi starszych, zorganizowanego z okazji Dnia Kotana.
W styczniu 2006r. zespół wziął udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy dla ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach grając akustyczne wersje utworów w studio TVP 3 Gdańsk.

Od lutego 2006r ścieżki Artystów rozeszły się podczas przygotowywania materiału na nową płytę zespołu. W kwietniu do zespołu dołączył nowy wokalista - Adam Sypuła.
Sebastian Makowski przy wydatnej pomocy Piotra przygotowuje swój solowy album pt."Perła".

Wiosną zespół w nowym składzie wyruszył w trasę koncertową trwającą do początku lipca. Oprócz lokalnych imprez w wielu polskich miastach zespół zapraszany jest na koncerty telewizyjne.

W lipcu 2006 r. muzycy rozpoczęli pracę nad materiałem na płytę w Studio RG w Gdańsku. Wydanie materiału wstępnie planowane jest na początek roku 2007.

01.10.2006. zespół PtakY kolejny raz wziął udział w wielkiej akcji z okazji Dnia Kotana, występując wraz z innymi artystami na Placu Defilad w Warszawie.
Kalendarz w 2007 roku wypełniony jest koncertami na terenie kraju, gdzie zespół zawsze odbierany jest żywiołowo i entuzjastycznie.

Niejako w tradycji zespołu jest wspieranie koncertów charytatywnych, więc ponownie 15.09.2007 r. PtakY występują na koncercie " Dzień Kotana" w Warszawie. Tym razem zespół ma dla swoich fanów niespodziankę pojawiając się na scenie z Sebastianem Makowskim. Chłopcy zagrali też premierową piosenkę pt. "Boją się ludzie", która natychmiast przypadła do gustu publiczności zgromadzonej na Placu Defilad jak i przed telewizorami w całej Polsce.
Po dwóch tygodniach przychodzi kolejna sensacyjna wiadomość z obozu PtakY……….

Komentarze
 
Polityka Prywatności